Історія школи

Людина завжди прагнула оточити себе красою, знала в ній смак, художньо прикрашала життя і прагнула творити не на день, а навіки. Тому й не дивно, що наприкінці XIX століття саме цей чарівний куточок Буковини дідич Криштофович обирає для будівництва палацу своїм синам.

У центрі села Карапчів парк зеленіє навіть взимку. Його заклали в XIX ст., він має статус пам’ятки садово-паркового мистецтва. До сьогодні збереглося 26 видів рослин, чотири з них занесено до Червоної книги. Тут ростуть не характерні для нашої місцевості два дерева катальпи, тополя білокора, рожева та жовта акація, ялина срібляста тощо.

Посеред парку стоїть будівля сільської школи, а колись це був палац вірменської родини Криштофовичів. Двоповерхове приміщення з високою вежею з декоративними зубцями стоїть непорушно уже понад століття (маєток збудовано 1878 року).

Зараз колишній панський маєток не має первісного вигляду. Зникли скульптури левів, які були при вході до палацу, знищили оранжерею, вітражі, мозаїку, розібрали польський костел та склеп, де було поховано  членів родини Криштофовичів.

До 1942 року у маєтку проживали власники, відтак коли вони виїхали, під час війни тут розмістився штаб «стрибків». З 1947 року ця будівля – школа.

За період свого існування школа зазнала ряд реконструкцій та перебудов, які здійснювались за рахунок бюджетних коштів:

• 1973-1974 рр. – із колишньої каплиці, яка знаходилась у парку, зведено шкільну їдальню;  e селі є кілька версій щодо зникнення панської гробниці. Одна – її зруйнували у 50-60-х роках, а тіла відтак поховали на кладовищі, інша – склеп розбили, а тіла там засипали. Зараз на місці склепу знаходяться могили племінників господаря маєтку пані Лідії та пана В’ячеслава.
  • 1975-1976 рр. – споруджено спортзал, добудовано два класні приміщення;
  • 1980 р. – збудовано тир;
  • 1990 р. – здано в експлуатацію котельню на твердому паливі;
  • 2005 р. – змуровано і впорядковано шкільну вбиральню;
  • 2007 – 2009 рр. проведено повну реконструкцію. Під час реконструкції будівлі, дізналися багато про її зведення. У ньому була дуже добра система вентиляції. Ширина стін будинку складає – 1,14 метра.

Сучасне приміщення школи, розташоване саме у маєтку пана Криштофовича, збудоване у 1878 році.

З 1949 р. функціонувала Карапчівська семирічна школа. В 1955-1956 рр. був перший випуск учнів, які здобули середню освіту. Директором школи був Єлізар Лазар.

Легенда

Як і кожна стара будівля, панський маєток Криштофовичів має легенди.

Розповідають, що у покоївки, яка працювала в панів, народилася дитина. Вона змушена була її позбутися. Кажуть, що жінка втопила немовля у ставку, що поруч з маєтком.

Місцеві жителі розповідають, коли на небі з’являється повний місяць, зі ставу доноситься плач дитини та матері. А у колишньому палаці ввечері чується різний шурхіт, стукіт підборів, стогін.